درباره پت

PET چیست؟

PET یکی از مواد پلاستیکی مورد بحث و متداول در زمینه بطری نوشیدنی ها است. برخلاف سایر مواد پلاستیکی، پلی اتیلن ترفتالات یکی از مواد بی خطر به شمار می رود و شماره “۱” روی بطریهای آب نیز بیانگر همین موضوع است. این دسته از پلاستیک ها، نوعی از رزین های پلیمری ترمو پلاستیک است که کاربردهای مفیدی در زمینه های متفاوت از جمله، تولید الیاف مصنوعی، و ظروف بسته بندی مواد غذایی و سایر موارد ترموفرمینگ دارد. و این ماده برخلاف نام علمی اش، حاوی پلی اتیلن نمی باشد.

تاریخچه

John Rex Whinfield به همراه James Tennant Dickson و سایر کسانی که در شرکت Calico Printers Association فعالیت داشتند، برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ اختراع PET را به ثبت رساندند. از آن زمان به عنوان یک نوع پلاستیک بسیار کاربردی و مفید، در تولید محصولات پلاستیکی زیادی رایج شد. اولین بطری PET در سال ۱۹۷۳ اختراع شد.

temp_file_bottle11
۱

خواص فیزیکی:
استفاده PET مزایای زیادی دارد. شاید یکی از مهمترین ویژگیهای PET، ویسکوزیته ذاتی این ماده باشد. این ویژگی باعث می شود این ماده آب موجود در محیط اطراف را جذب کند، که همچنین باعث ایجاد خاصیت هیدروسکپیک نیز می شود، که این خاصیت سبب می شود تا مواد با استفاده از یک ماشین قالب ریزی معمولی شکل بگیرند و به سرعت خشک شوند.

• مقاوت عالی در برابر سایش نسبت به انواع پلاستیک ها

• دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا

• مقاومت زیاد که سبب استحکام و تطبیق پذیری می شود

• ضریب اصطکاک پایین که باعث کاربردهای مفید تر این ماده نسبت به سایر پلاستیک ها می شود.

• عدم نشت مواد شیمیایی ظروف پلاستیکی به مواد غذایی و مایعات موجود در ظرف سبب می شود که این ماده به عنوان یکی از مهمترین محصولات بسته بندی مواد غذایی به شمار رود. این خواص فیزیکی، این ماده را به عنوان یک گزینه سودمند برای تولید کنندگانی که نیاز به پلاستیکی بی خطر برای بسته بندی مواد غذایی و یا استفاده مستمر دارند، تبدیل می کند.

owing are استفاده در زندگی روزمره:

• بطری ها و سایر ظروف مواد غذایی از جمله بطری های نوشابه، نانها و شرینی ها، بطری های آب، ظرف کره بادام زمینی و حتی ظروف بسته بندی مواد غذایی منجمد.

• نگهداری لوازم آرایشی، به دلیل اینکه قالب گیری این ماده آسان است، تولید کنندگان می توانند ظروف خاص زیادی را برای انواع محصولات آرایشی تولید کنند.

• نگهداری مواد شیمیایی از جمله مواد شوینده خانگی چرا تولید کنندگان به جای استفاده از سایر مواد پلاستیکی که بیشتر در دسترس هستند، از PET استفاده می کنند؟ پلاستیکهای PET با دوام و مستحکم هستند. اکثر این محصولات را می توان بارها و بارها استفاده کرد. ( امکان بازیافت این محصولات وجود دارد) و علاوه بر این، شفافیت این محصولات باعث استفاده های متنوع تری از آن می شود.و به دلیل شکل گیری آسان امکان قفل کردن ظروف را به راحتی فراهم می کند. به آسانی شکسته نمی شود. علاوه بر همه این موارد، شاید مهمترین علت محبوبیت این محصول ارزان بودن آن برای استفاده باشد.

مزایای بازیافت پت
مواد اولیه جهت ساخت ظروف PET عمدتاً از خارج کشور وارد می گردد. با بازیافت این ماده از واردات مواد اولیه مورد نیاز جهت ساخت ظروف پلاستیکی PET و در نتیجه خروج ارز از کشور جلوگیری می شود.
اشتغال زایی و ایجاد در آمد در سطح جامعه از مرحله جمع آوری و جداسازی تا مراحل بازیافت، تولید و عرضه محصولات جدید.
منابع اولیه جهت ساخت پلاستیکها نفت است که از طریق صنعت پتروشیمی تبدیل به پلاستیک می گردد. بازیافت PET علاوه بر صرفه جویی در استفاده از منابع اولیه موجب کاهش مصرف انرژی در استخراج، انتقال و ساخت ظروف از مواد خام اولیه گردیده و همچنین آلودگیهای آب، خاک و هوا را به علت عدم کاربرد مواد خام در فرآیند تولید ظروف PET کاهش می دهد
ظروف PET با وجود وزن کم اما حجم بالایی را در زباله های شهری به خود اختصاص می دهند. بازیافت PET بدلیل کاهش حجم و وزن زباله، هزینه های مربوط به جمع آوری و دفن آن را کاهش می دهد.
ظروف پلاستیکی PET بدلیل برخوردار بودن از پیوندهای محکم کربن – کربن در برابر تجزیه کنندگان طبیعی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند و در مدت ۳۰۰ سال بطور آرام تجزیه می گردند. با بازیافت این پلیمر از آلودگیهای زیست محیطی، بخصوص آلودگی خاک منطقه جلوگیری بعمل می آید.
دفن زباله انتشارات گازهای گلخانه ای از جمله متان و دی اکسید کربن را افزایش می دهد بازیافت PET بجای دفن آن از انتشار این دو نوع گاز گلخانه ای که دمای کره زمین را افزایش می دهد، جلوگیری بعمل می آورد.
بازیافت انرژی از سوزانیدن PET در کوره های استاندارد زباله سوز در مصرف سوختهای فسیلی که منبع رو به پایانی است صرفه جویی می نماید.

Jeld2

 اعدادی که روی ظرف های پلاستیکی حک شده چیست؟

آیا تا به‌حال کنجکاو شده اید این اعداد و ارقامی که ته ظرف های پلاستیکی حک شده چه هستند؟ اگر دقت کرده باشید وسط آرم بازیافت معمولا حروف یا اعداد و گاهی هر دو نوشته شده. اگر هم ندیده اید نگران نباشید، متاسفانه هر لحظه ای که اراده کنید دور و برتان آنقدر ظرف پلاستیکی زیاد است که کافی است دستتان را دراز کنید تا یکیشان را بردارید. اما داستان این اعداد: پلاستیک ها با توجه به نوعشان به ۷ گروه تقسیم بندی می شوند. با این شناخت پلاستیک های قابل بازیافت، خطرناک ، کم خطر و … قابل شناسایی خواهند بود.

شماره ۱: PETE یا PET که همان بطری های آب معدنی است که نسبتا بی خطرند اما بدلیل متخلخل بودن آن امکان نفوذ باکتری ها به درون بطری وجود دارد پس متاسفم که بگویم بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنید.به زباله های خشک بسپاریدشان

شماره۲: HDPE یا پلی اتیلن متراکم. پلاستیک بی خطری است. کدر رنگ است . ظروف مایع ظرفشویی و سایر مواد شستشو از این قبیل پلاستیک ها هستند و برای بازیافت ظروف مناسبی هستند.

شماره۳: PVC که معمولا لوله ها از این جنس اند و همچنین مواد اولیه پلاستیک هایی که روی ظروف غذا می کشند و بطری های روغن مایع. این گونه از پلاستیک به هیچ وجه نباید نزدیک حرارت در هنگام پخت غذا شوند چراکه گرما باعث آزاد شدن مواد شیمیایی درون PVC شده و به درون مواد غذایی در حال پخت نفوذ می کند که باعث اختلالات هورمونی می شوند پس تا جایی که می توانید از استفاده ی ظروف با این جنس خودداری کنید . هرگز مواد را با پلاستیک رویش در مایکروویو نگذارید . راستی این PVC  ها بد قلقند و به راحتی بازیافت نمی شوند.

شماره ۴: LDPE یا پلی اتیلن با تراکم کم. همان کیسه های نایلونی خرید، این کیسه ها بی خطرند اما متاسفانه و متاسفانه معمولا غیر قابل بازیافت.

شماره ۵: PP یا پلی پروپیلن . ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادی دارند. همچنین نی نوشیدنی ها . بی خطرند و به راحتی بازیافت می شوند.

شماره ۶:PS یا پلی استیرن ها. همان ظروف یکبار مصرف . در این ظروف مواد سمی بالقوه وجود دارد بویژه هنگام گرم شدن . تا جایی که می شود از این ظروف استفاده نکنید. بیشتر مواقع غیر قابل بازیافتند.

شماره ۷: همان گزینه معروف سایر موارد. از کیس کامپیوتر و iPod گرفته تا ظروف غذا. استفاده از این جنس پلاستیک بویژه برای غذا همیشه آخرین گزینه تان باشد و این شماره ۷ هم معمولا غیر قابل بازیافت است.